top of page

Не питайте про війну та не називайте героями: психолог радить, як спілкуватись з захисниками

Величезна кількість українців зараз боронять державу від ворога на передовій. Майже усіх їх хтось чекає в тилу. Часто рідні та близькі захисників припускаються типових помилок при спілкуванні з військовими.


Ці важливі поради опубліковані на сайті "Детектор медіа". Про те, як цивільним розмовляти з військовими, повідомляє психологиня Ольга Коптєва.

Поради психологині допоможуть спілкуватися з рідними захисниками / Фото Žilvinas Ka on Unsplash


Не розпитуйте про війну


В першу чергу, не робіть цього з міркувань безпеки. Не можна запитувати "А де ви зараз?", "А куди ви їдете?", "А що там відбувається?". Це може зашкодити не тільки самому військовому, а і його побратимам.


По-друге, часто військові не можуть розповісти, що ж насправді відбувається та що вони відчувають. Це породжує почуття провини. Тому не говоріть з захисниками про те, у чому не розумієтеся – про війну. Говорить з ними про дім!


Розповідайте про домашні справи


Описуйте все в деталях – як справи у дітей в школі, що приготували поїсти, як себе поводять домашні улюбленці тощо. Не соромтеся розказувати, що зробили манікюр чи зробили щось приємне для себе. Кидайте фото побуту, домашніх справ тощо.


Все це допомагає не забувати про мирне життя та сприяє соціалізації захисників. З такою підтримкою їм буде простіше повертатися додому та до того життя, від якого вони відвикли.

Не розпитуйте про війну та не називайте військових героями / Sander Sammy on Unsplash


Запитуйте про відчуття військових


Так, про те, що відбувається на війні, розпитувати не можна. Однак обов'язково питайте, що людина їла, пила, як відчуває себе при тій погоді, що є, спекотно їй чи холодно.


Такі питання допомагають сконцентруватися на тілесних відчуттях та на мить відірватися від війни.


Не треба скаржитися


Ми розуміємо, наскільки важко переживати війну усім, особливо тим, чиї близькі боронять незалежність. Однак не намагайтеся перекладати свої проблеми й важкі емоції на плечі захисників.


Їм і самим не солодко в емоційному плані, тому не обтяжуйте їх зайвими важкими емоціями. Після таких розмов військові відчувають спустошеність, неспокій та провину за те, що не можуть бути поряд.

Якщо відчуваєте потребу в психологічній допомозі, зверніться за безкоштовною підтримкою. Таку можна знайти, наприклад, у Ветеран Хабі або онлайн.

Не називайте захисників "героями"


Хоча рідні кажуть на захисників "герой" через найліпші мотиви, однак це може стати справжнім тригером для військового. Ці люди добре знають, чого вартує бути героєм і те, що герої нерідко віддають життя за свою країну. Тому слово герой часто звучить надто пафосно і може роздратувати військових.


Ліпше сказати, що ви пишаєтеся захисником чи захисницею і дякуєте їм за те, що вони роблять.

44 перегляди

Comments


bottom of page