top of page

Як спілкуватися з військовими та ветеранами: 3 прості правила

Українці після війни повернуться до своїх домівок і адаптуватимуться до мирного життя. Чимало захисників та захисниць опиняються в тилових містах уже зараз. Однак цивільні люди часто виявляються не готовими до зустрічі військових.


Саме тому Центр психології та розвитку Kyivdvoryk сформував перелік з 3 простих порад для кожного та кожної про те, як спілкуватися з військовими.


1. Співчувайте, але не жалійте


Не кажіть військовим та ветеранам стандартні фрази на кшталт "я тебе розумію". Пам'ятайте, що ви не переживали досвід, який має людина, тому навряд чи можете її зрозуміти повністю. Зазвичай такі фрази можуть викликати роздратування та відстороненість людини.


Жалість як реакція може бути неприємною для військових (та й для інших людей). Найліпша підтримка – запитати в людини, як саме вона хоче зараз з вами взаємодіяти. Не соромлячись. запитайте, що потрібно людині, як її можна підтримати.

Психологи навчають українців спілкуватися з військовими / Фото Felicia Buitenwerf on Unsplash


2. Будьте передбачуваними


Військові на фронті живуть в постійній напрузі, очікуванні небезпеки. Тому не додавайте їм ще більше напруги, натомість створіть їм надійне, спокійне та передбачуване середовище.


Що це значить на практиці? Контролюйте свої емоції, про всі дії попереджайте наперед, не влаштовуйте несподіваних візитів, сюрпризів. Також дайте людині час на відпочинок, коли вона приїжджає у відпустку, не наполягайте на зустрічах з друзями тощо.


3. Поважайте та толеруйте емоції військових


Захисники й захисниці можуть відчувати чималий спектр негативних емоцій: роздратування, гнів, апатію тощо. Вам потрібно пам'ятати, що усі емоції є нормальними.

"Військові можуть поводитися так, ніби зовсім не раді бути вдома та бачитись із рідними. Це лише ознака того, що людина ще не встигла адаптуватись до інших умов", – кажуть експерти.

Важливо розуміти, що військові, які приїхали додому у відпустку, є ніби розділеними між двома протилежними світами. Це може викликати у них складні реакції та емоції.


329 переглядів

Comentários


bottom of page