top of page

Як дбати про себе під час війни: радить психологиня

Під час війни організм кожної людини переживає постійну тривогу та стрес. Це негативно впливає на здоров'я усього організму, в тому числі й психічне.


Психологиня Марія у публікації для громадської організації Veretan Hub розповідає, як можна підтримати себе у цей непростий період.

Дізнайтеся, як підтримати себе під час війни / Фото Giulia Bertelli on Unsplash


Чому важливо пам'ятати про себе


Зараз чимало українців живуть в постійному очікуванні, що війна от-от скінчиться і все повернеться до того, як було раніше. Однак потрібно чесно сказати собі – нікому не відомо, скільки триватиме війна.


І цей фактор повинен дати розуміння, що про себе потрібно дбати та не опускати руки. Не можна дати себе зламати, навпаки, потрібно регулярно відновлювати сили, щоб бути ефективними, працювати, підтримувати своїх близьких, армію, волонтерів тощо.


Як зрозуміти, що пора зупинитися


Якщо не маєте бажання жити, прокидаєтеся вже втомленим, а також відчуваєте постійну тривожність, роздратування, відсутність апетиту та проблеми з пам'яттю. Усі ці симптоми свідчать про те, що ви виснажилися й вам потрібне відновлення*.


*Важливо: у разі появи проблем зі здоров'ям обов'язково потрібно звертатися до лікаря.

Тілесні практики допомагають долати стрес / Фото Priscilla Du Preez on Unsplash


Що можна зробити

  1. Додайте у свій розпорядок дня спорт, прогулянки – будь-які фізичні навантаження. Вони допомагають долати стрес, дарують задоволення, а також сприяють виділенню гормонів, що покращують настрій.

  2. Їжте та спіть за графіком – така дисципліна сприяє відновленню організму.

  3. Застосовуйте тілесні практики: дихальні, рухові тощо.

  4. Щоб відвернутися від постійних нав'язливих думок, можна грати в ігри що потребують уваги та концентрації: настільні, на телефоні тощо. Також можна збирати пазли або створювати щось руками.

  5. Спробуйте вести щоденник або писати листи близьким – на письмі простіше структурувати власні почуття та емоції.

  6. Якщо відчуваєте, що не справляєтеся самі – не бійтеся та не соромтеся звертатися до фахівців-лікарів.

94 перегляди
bottom of page